Tο Project Equality στην ΟΠΑ News

Άρθρο της ΕΛΕΝΗΣ ΑΠΟΣΠΟΡΗ,
Αναπληρώτριας Καθηγήτριας του Τμήματος Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας του ΟΠΑ στο ΤΕΥΧΟΣ 43ο – ΙΟΥΝΙΟΣ 2022 (σελ. 16)

Η διασφάλιση της ισότητας των φύλων και η εξάλειψη των έμφυλων διακρίσεων στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα και Ερευνητικά Κέντρα (ΕΚ) αποτελεί κεντρική πολιτική επιλογή της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Η ιδιαίτερη βαρύτητα που αποδίδεται από την ΕΕ στο θέμα της ισότητας φύλων αντανακλάται στα κριτήρια συμμετοχής των ΑΕΙ και ΕΚ στα Ευρωπαϊκά Προγράμματα χρηματοδοτούμενης έρευνας, π.χ. Horizon Europe, όπου η ύπαρξη και δημοσιοποίηση προγράμματος ισότητας φύλων (Gender Equality Plan-GEP) αποτελεί απαραίτητη προϋπόθεση για τη συμμετοχή των ΑΕΙ και ΕΚ στα προγράμματα αυτά. Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΟΠΑ) αναγνωρίζοντας τη σπουδαιότητα της διασφάλισης της ισότητας των φύλων για το σύνολο της κοινότητας του Πανεπιστημίου εκπόνησε μέσω της Επιτροπής Ισότητας Φύλων (ΕΙΦ) του Ιδρύματος με την επιστημονική υποστήριξη του Ερευνητικού Προγράμματος TARGETED-MPI και με την ενεργή συμμετοχή όλων των ενδιαφερομένων μερών της πανεπιστημιακής κοινότητας (Stakeholders) ένα ολοκληρωμένο Πρόγραμμα Δράσεων για την Ισότητα των Φύλων.

Διαβάστε όλο το άρθρο ΕΔΩ.